čtvrtek 12. prosince 2013

Zobání, výživové doplňky a léky


    Přeji všem pěkný čtvrtek! Dnes bude článek znovu laděný trochu jinak, než jste zvyklé - jak asi víte, já si moc ráda čtu o naprosto zázračných ingrediencích a surovinách (pokud jste četly mé články ze sekce Přírodní tipy, asi si o mně umíte udělat obrázek) - ze všeho jsem nadšená, a to je asi moje výhoda, protože i kdyby dané věci účinky neměly, na mě to bude mít docela dobrý placebo efekt. Hodně si v této oblasti libuji a když něco vynechám, připadám si jako Hermiona, co zapomněla napsat domácí úkol. A že podobně jako Hermiona si těch "domácích úkolů" nabírám vcelku dost.
    Na mou obranu většina mého zobání je čistě přírodní a ačkoliv jsem byla dítko co chvíli nemocné, poslední rok a půl se mi nemoce vyhýbaly. Prosím všechny o zaťukání na dřevo, poněvadž jak tak pozoruji přítele, který za mnou - ve čtyři odpoledne - tvrdě spí, kolem sebe má horu kapesníků, tři hrnky od vypitého čaje a čelo mu svítí až sem (o rýmičku se nejedná, za pár hodin vyrážíme na předpremiéru Hobbita a před ní by cavyky nedělal), moje zobání asi projde zátěžovým testem.
    1. Kombucha
    Tibetskou houbu pravděpodobně znáte, poslední dobou je víc a víc proklamovaná, a dobře tomu tak. Má kombucha je ve flašce od Aquily, protože si vyrábíme doma nápoj vlastní - těm, co se dají koupit (s bonusem v podobně konzervantů) úplně nevěřím. Fakt je, že v oblastech, kde se kombucha pije, obyvatelstvo téměř nebo vůbec netrpí rakovinou, mimo další nemoci.

    Kombucha má dosti charakteristický odér i chuť (můj přítel, který ji bytostně nesnáší, by to nazval smrad a pachuť - jednou si chudák kombuchy loknul v přesvědčení, že se jedná o citronový ledový čaj a od té doby se jejich vzájemné vztahy nijak nevylepšily), já jsem si ale zvykla a stala se závislou. Kombucha je mňamka. Více se jí plánuji věnovat v připravovaném článku o józe a stravování.
    2. Jablečný ocet
    Jeho zařazení do tohoto článku může být relativně sporné, ale beru ho více než nápoj jako pročišťovacího pomocníka. A že prvních pár dnů užívání fakt člověka vyčistí. Ocet se dočkal i vlastního článku a kromě interního použití vydá i za výborné tonikum.
    3. Kokosový olej
    Lžička denně. Proč? Protože proto. Zejména odbornější videa a články poslední doby, kde lidé hovoří o tom, jak jejich partnerům zpomalil nebo v rannější fázi zastavil Alzheimerovu nemoc, udělala z kokosového oleje mou potřebu č.1 - toho strašáka máme bohužel v rodině. Benefitů je samozřejmě více; navíc neznám nic lepšího, než zelený čaj s citronem, medem a právě kokosovým olejem.
    4. Psyllium
    Jako malá jsem měla problémy se zažíváním. Maminka do mě cpala chlorellu (kterou upřímně nesnáším doteď a když si vybavím ten smrad, naskakuje mi husí kůže), po prohraných bojích i Psyllium. Psyllium jsem také nenáviděla, protože jsem ho jíst musela. Nesnášela jsem, že mi kazil ranní čaj, že snídat jsem mohla až dobu poté, co jsem vypila hrnek Psyllia a hrnek další tekutiny, byly mi protivné ty kousky nacucané vlákniny. Přes Psyllium vlak taky nejel.
    Celá historie léčení mého zažívání by vydala na pět článků. Psyllium jsem si ale začala kupovat s odstupem nějakých těch dvanácti let sama. A zvráceně se mi to líbí. Líbí se mi, jak to zvláštně klouže do hrdla, líbí se mi, jak to pomáhá  mému pitnému režimu (jelikož hrnek Psyllia se musí zapíjet), líbí se mi účinky a líbí se mi následná sytost, kterou oceňuji zejména ve dnech jogínského půstu (kvůli hlasitému břichu jsem si Psyllium povolila).
      5. Extrakt z grepového jadérka
    Používám ho hrozně moc, a to jak do kosmetiky jako konzervant, na vymývání nádob a omývání ovoce, tak vnitřně - pár kapek by mělo tělo zevnitř desinfikovat. A to se mi líbí. Dočíst jste se o něm mohly v článku o mém pitném režimu (ft. kombucha, jablečný ocet, zelený čaj...).
    6. Dologran aneb čistý přírodní vápník
    Tohle není z mé vlastní vůle, nýbrž z vůle mé odvápněné paty. Chytlo mě to první den na nákupních trzích ve Vídni a dovedete si představit, jaká je radost ťapat po nádherný vánoční Vídni promrzlá s odvápněnou patou (tedy kulhat jak blbec a bolí to stejně). Nejdříve jsem se děsila, že je to reakce na mé nové kozačky (díkybohu ne, protože jsme se stačily krásně sžít) - stačily dva dny Dologranu a bolest ustupovala, dnes (po týdnu) je zcela pryč. Z doporučení lékařky budu s vápníkem pokračovat další tři měsíce a pokud zpozoruji změnu v kvalitě nehtů, vlasů a pleti, tak se asi nerozloučíme.
    7. Goji aka Kustovnice čínská
    Jakmile má na sobě něco nálepku orientu, je to první příznak toho, že si budeme rozumět. Čínská medicína na mém těle funguje jako žádní doktoři
    Plody goji jsou údajně nejsilnějšími, nekoncentrovanějšími přírodními antioxidanty a zdroji železa. Mé tělo je na železo velmi chudé, za goji jsem tudíž velmi ráda, zobat další lékárnu by se mi nechtělo, navíc jsou velmi chutné a staly se součástí mého mixu semínek a oříšků, které s sebou neustále nosím pro případ hladu.
    8. Xyzal
    Alergici poznávají. Co dodat. Zobu jen o víkendech, protože jinak bych nemohla svoje kočky vidět ani z pěti metrů, natož si s nima hrát, což většinou o víkendu zabírá tak pětinu času. Nutnost.
    9. Vitamin E
    Protože proto:)
    Co zobete vy? Povídejte, ráda se inspiruju a zaručený zázrak přidám do sbírky, na tyhle věci jsem fakt maniakální! Věříte podobným zázrakům? Mají na vás pozitivní vliv?
    Mějte se krásně,
    M.

44 komentářů:

 1. Tak téměř všechno zobu či jsem zobala také :) Kombucha mi taky moc chutná..ale nějak jsem se jí přepila :) Jednu dobu jsem poctivě bumbala ob den :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Přepila se Ti? Já piju dva roky denně a furt jí miluju, zvláště v létě je úžasná!:)

   Vymazat
 2. Dobré ráno! :)
  Tvůj blog jsem včera objevila díky Lili, a už jsem tu zůstala, moc hezké články :)
  Kokosový olej používám na všechno - od suchých konečků vlasů přes rty až po mou nejoblíbenější variantu - na palačinky a lívanečky! Je na to sice hodně rozporuplpných názorů, ale protože TAK krásně voní, budu se přiklánět k tomu, že je prospěšný :D
  Ale žádné výživové doplňky neberu, snažím se jíst tak, aby mi ve stravě nic nechybělo, ale kromě toho už nic jiného nedoplňuji, protože žádné alergie nemám (ťuk ťuk na dřevo!). Jen jednu dobu jsem brala Biosil na vlasy a nehty - který na mě účinkoval tak, že mi konečně dorostlo obočí - ale taky jsem si musela denně holit nohy :D A vlasy a nehty dělaly, jako by nic!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To jsem ráda, že se Ti tu líbí! Lili je zlatá, že mě zmínila:)
   Taky jsem na straně nekonečných obdivovatelů kokosáku, to by chtělo hodně velkej vědeckej výzkum, aby mě odradili:)
   Haha, s Biosilem zkušenosti nemám, ale ty nohy by mě zabily, jsem na to hrozně líná!

   Vymazat
 3. Goji mám moc ráda, akorát jak začnu zobat, tak nevím, kdy přestat.. dodržet těch doporučených 100g za den je docela těžké! :)
  Wonderfull Today

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Souhlas, taky bych klidně spořádala trojnásobek:D

   Vymazat
 4. Kokosový olej taky ťapu, ťapu vitamín C v prášku, a občas i dologram - hrozně mi chutná a připomíná dětství u babičky, která nám jej dávala.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Vážně? Mně se dologram děsně protiví, připadám si, jako když žvejkám cement, na druhou stranua si fakt funguje:) ... Mě cpala babička rohlíkama s Nutellou, podle toho potom desetiletá Michalka vypadala:D

   Vymazat
 5. Dologran si dávám, když jsem nemocná, ale strašně mi nechutná, musím se do něj přemáhat :D jinak já zobu vitamín C, někde jsem četla, že při užívání HA by se měl doplňovat, pak jsem nedávno začala zkoušet šalvěj, údajně má zabraňovat pocení, a piju Pleťový čaj, jednak mi chutná, jednak jsem zvědavá, jestli z toho něco bude. to Ečko jíst nemůžu (právě kvůli HA), ale externí užití si chválím moc, hojí zázračně!
  jo a musím se pochválit, zlepšuju pitný režim, začala jsem si nalévat malé skleničky a tu flašku v práci klidně vypiju, dřív jsem s tím měla problém. pak doma piju zase, pak ten čaj, no jsem už přes ty 2 litry :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Taky mi ten Dologran nejede:( No vidíš, céčko si taky občas dám, ale zdaleka ne na denní bázi. Pleťový čaj? To zní fajnově, doufám, že bude článek! Éčko se na HA nesmí? Mi ani neříkej... :D

   A gratuluju k pitnýmu režimu! Já už to bez dvou litrů denně nevydržim, jsem pak děsně unavená:)

   Vymazat
  2. údajně zvyšuje to riziko trombózy a to nechci riskovat :( jojo, plánuju nějaký článek podobného typu, ale ta kúra má trvat několik měsíců, tak zatím ještě nemám žádný závěr...ale chutná dobře :)

   Vymazat
 6. Já jsem na tohle hrozná, málokdy vydržím něco zobat dlouhodobě. :) Takže zobu neustále akorát hořčík (protože hořčíkové záchvaty nejsou nic moc zábavného). A jinak občas trochu toho kokosáku, chlorellu (smrad mi nevadí, dokud je to v tabletce), kolagen na klouby (ale ten dost flákám). Hlavně mám ráda různé oříšky a semínka (jsem schopná chroupat lněné semínko jen tak), goji jsou taky fajn... A teď zobu i jakési česnekové tabletky tuším od něčeho, co spadá pod Amway (dostali jsme je, prý byly drahé, tak je mi líto je vyhodit, a na zimu se česnek hodí, hm...). Jo, a zelený ječmen, ale tabletky, nápoj nedokážu vypít... Ale to je tak nějak shrnuto, ještě nikdy jsem se nepokoušela brát to všechno zároveň, to bych asi měla hrst prášků a všeho místo snídaně. :)
  Musím si ale koupit ten vitamín E, už o něm pár týdnů tak různě čtu a líbí se mi. :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. já jsem se jednou ptala na česnekové tablety nebo kapky u nás v lékárně a paní lékárnice mi upřímně řekla, že pokud mi nevadí jíst normální česnek, tak ať jím ten, že kupovat tohle jsou vyhozené peníze :D

   Vymazat
  2. Mně je to jasné, ale když už nám to kdosi dal, přece to nevyhodím... :D

   Vymazat
  3. Jo, kolagen bych taky měla brát, mám špatné jedno koleno od úrazu na lyžích... Brala jsem takové ty pěnové kostičky, ale bylo mi to hrozně protivný:) Ječmen bych taky nedávala, uuuf, zkoušela jsem jednou a obracel se mi žaludek. Pila jsem nápoj z červené řepy, jeden čas, ale vzhledem k tomu že se jednalo fakt jen o nasušenou namletou červenou řepu, která stála snad tisícovku, ráda jsem se s ní loučila:D

   Vymazat
 7. Super článek :) Mohla bych se zeptat, kde kupuješ to Goji?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Díky:) V článku o ingrediencích (postranní lišta) se zmiňuji o Holešovickém trhu a o tom, že když už je člověk v areálu, vyplatí se zaskočit na farmářské trhy v budově 22 tuším - tak tam, prodávají tam i různé netradičnější oříšky, sušené ovoce, datle a fíky za dobré ceny:)

   Vymazat
 8. Odpovím na otázku - NIC! :-D dříve jsem toho do sebe ládovala hodně, ale fakticky - účinek nikde. Ovocíčko nahradí :-) Nicméně jsem rebel a i ty prášky proti alergii jsem přestala brát no a nic nepociťuju negativního (ale nemám doma žádné zvíře) Goji jsem měla v nějaké snídaňové směsi a nechutnalo mi :-(
  Tak nevím, co si nakonec o těch doplňcích stravy myslet - a přitom to studuju.... asi se přikláním k názoru, že vyvážená strava poskytne vše potřebné a v případě konkrétních problémů bych se radila s dr.
  Ty pociťuješ nějaké účinky? Zas abych jim všem nekřivdila, účinek psyllia se nedá zapřít, ale funguje to zřejmě spíš mechanicky :-) Tak kdyžtak dej vědět, jak se ti zobání osvědčilo.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jo a to co popisuješ u psyllia, tak z toho se mi zvedá žaludek, takže musím mít tabletované :-D jinak se to nedá..... :-D

   Vymazat
  2. Mně se to zvráceně líbí:D Já se taky snažím jíst vyváženě, ale tímhle si připadám, že tělo dostává fakt maximum dobrůtek:) Bez prášků na alergii bych bohužel o víkendu nefungovala, během týdne je taky neberu:)

   Účinky, co se týče imunity, tak si mysím, že jsou značné, jiné moc nedokážu posoudit:)

   Vymazat
 9. Goji mi nechutná, ale občas se donutím si dát:D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jé, fakt? Já bych se po něm utloukla:)

   Vymazat
 10. Goji si chci už dlouho koupit, ale vždycky na něj zapomenu, hrůza semnou. JInak já momentálně zobu Biosil plus a Pangamin aka pivovarský kvasnice. Potřebuji vylepšit vlasy, nehty i pleť, tak uvidíme, co to semnou udělá. Psyllium jsem si koupila a leží mi v kuchyni. Když jsem ho zkusila poprvé, tak jsem myslela, že si ublinknu. Pak jsem ho zkoušela pít s ovocnou šťávou, ale nějak mi to nevydrželo. Takže se pořád snažím dokopat k tomu, abych ho užívala pravidelně. A mám v plánu koupit jablečný ocet, snad mi pomůže od zahlenění (nesnášim slovo hlen :D)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Hm, o Pangaminu slyším poprvé:) No na jablečnej ocet si taky budeš muset zvykat, a to moje oblíbený kombo poslední doby je právě jablečnej ocet s Psylliem:D

   Vymazat
 11. kustovnici mám také moc ráda a goji si budu muset pořídit
  Once Upon a Time

  OdpovědětVymazat
 12. Ako sa ti pacil Hobit? :) Ja som na tom bola v kine vcera.
  Mojim svatym gralom je tekvicovy (dynovy) olej. Doslova mi zachranil vlasy. Teraz si davam uz len udrzovaciu davku 1 cajovu lyzicku denne na lacno.
  A obcas si zobnem B komplex, vitamin E, zelezo, Biosil plus ....

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jojo, to jsme byly asi obě nastejno - půlnoční předpremiéra?:) No... Já jsem zamilovaná do knížky a bezprostředně po filmu jsem byla nadšená a s odstupem času jsem spíš naštvaná, není to Hobbit, ale pohádka Petera Jacksona na motivy Hobbita, bylo tam na mě oc protahovanejch bojovejch scén (jakože to už nudilo), hrozně vycpávek, zbytečný a neproveditelný frajárny se Šmakem... Ale furt se mi to líbilo víc než první díl. Jak tobě?:ú

   Hm, dýnový olej jsem vnitřně ještě nezkoušela, tak to prubnu:)

   Vymazat
  2. Tu v Bratislave bola predpremiera vcera o 19:00. O polnoci by som to nezvladla a zaspala tam:)
   Aj mne sa tento 2. diel pacil viac ako jednotka a najviac ma nudil ten dlhokansky draci monolog.
   Ja som knihu citala uz davno, takze si ju uz moc nepamatam co je asi dobre, pretoze by som sa tiez rozculovala :) Aj moj drahy po navrate z kina poznamenal, ze to ma od knihy fakt daleko. Chcela som si ju cez Vianoce zase precitat, ale radsej pockam a precitam si ju az po 3. casti.
   Inak urobit z takej utlej knizky tri trojhodinove filmy je fakt sila. A najviac na dorazil ten koniec. Akoze "a teraz donutime vsetkych, aby prisli aj na 3. diel". Ale nelutujem, ze som to videla.
   Snad budes s tekvicovym olejom spokojna :)

   Vymazat
  3. Já překvapivě neusnula, ale teda dneska a včera jsem měla velký problémy vstát:D

   Mně se dračí rozhovor líbil (aspoň byl podle originálu), tam jsem byla spokojená, ale třeba ta scéna, jak se dostávají z Mirkwoodu, ta byla děěěěsně předlouhá, zív. S knížkou vážně počkej až po třetí části, ať si nezkazíš film:)

   Já jsem pořád také ráda, že jsem to viděla, a v sobotu jdu znova (:D), ale jsem náročný divák, zvlášť pokud jde o filmová zpracování mých oblíbených knížek (Harry Potter je zářným příkladem). Konec byl klasika. A nevím, co do trojky budou cpát, zbývá už jen bitva pěti armád... No, počítám zase s protahovanejma bojovejma scénama:D

   Vymazat
 13. Strašně mě štve, že mi nechutná goji a kombucha:( tak moc bych je chtěla, ale nejde to:/ Já se chystám na Chia semínka a odhodlávám se na konopná, ale myslím, že mi taky nebudou chutnat, ale hold zkusit se to musí:)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jo, když to nejde, tak to nejde, takhle to mám s ječmenem a s chlorellou. Konopná semínka jsem ještě nezkoušela, taky mě docela zajímají:)

   Vymazat
 14. Hmm velmi zajímavé tipy! Goji mi moc chutná, ale už jsem si ho dlouho nekoupila, takže díky za připomenutí :) Já si občas dám B-komplex kvůli pleti - je to fakt rozdíl, nejen, že se mi téměř okamžitě zlepší pleť, ale taky se mi vše o poznání rychleji hojí. Takže to béčko asi fakt potřebuju. Přemýšlím o Biosilu a Pangaminu. Jinak se snažím jíst zdravé potraviny plné super věcma - např. carob, chia semínka, ořechy... a jelikož mám velkou sebe sugesci, placebo efekt je mi vlastní :-D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak to jsme placebačky dvě:D Pangamin mě taky zaujal, v této diskuzi jsem na něj narazila poprvé. A B-complex bych mohla zařadit, vidíš, zobu ho jen přes léto a je fakt, že umí divy:)

   Vymazat
  2. Pangamin by do mna nikto nedostal ani pouzitim nasilia. Raz som uzivala tabletky na vlasy a nechty, ktory obsahoval kvasnice. Do tyzdna som mala vo vlasoch take brutalne lupiny, ze mi trvalo viac ako pol roka, kym som sa ich zbavila. Fuj.

   Vymazat
  3. Jej, tak to radši zkoušet nebudu, jakmile se dá na něco špatně reagovat, s 95% šancí se mi to nevyhne.

   Vymazat
 15. Jé, to mi připomnělo, že si už musím sehnat ten extrakt z grepových jadérek. :) Kombucha mi vůbec nejede, stejně jako tvůj přítel jsem si jednou lokla a zjistila jsem, že se nebudeme kamarádit, ble. Ale teta to jednu dobu pila hodně a díky němu dost zhubla. Kokosový olej využívám na vše, ale ještě jsem ho nezkoušela jíst. :D
  Nově jsem začala brát dologran kvůli bolavému kotníku, tak uvidíme. Jinak si každý večer dávám lžičku oleje z černuchy seté (fuj), na tvé doporučení vitamín E, pravidelně pojídám čestvé americké brusinky a nemůžu žít bez šípkového oleje. Hrozně moc bych chtěla zavést ten jablečný ocet, ale dle tvého popisu už teď vím, že bych to do sebe musela dostat násilím. :D
  Jinak přeji hezké svátky, milá Miško! :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Z kombuchy hodně zhubla, vážně? Já teda vím že i takové účinky má houba mít, ale zatím jsem nikoho neznala. Kokosák zkus, je hroooozně dobrý!:)

   Tak doufám, že se vitamin E bude činit!:) Na brusinky také nedám dopustit. Šípkový olej musím zkusit zas já:) Na ocet si to chce hoooodně zvyknout...:D

   Krásné svátky i Tobě!:)

   Vymazat
 16. Teeda, ty máš seznam. Kombuchu jsem taky zkoušela, ale dost mě překyselovala, tak jsem vysadila. Psyllium jsem nesnášela, ale teď mi ho nedávno mamka koupila v cucacích tabletách s příchutí pomeranče, takže to zvládám. Je to rozhodně příjemnější než to pít :)

  OdpovědětVymazat
 17. Jéj, tak mně kustovnice vůbec nechutná :/ Což je škoda, protože je to zázrak...
  Jinak zobu jen, když si vzpomenu... což je asi annic, ta pravidelnost je důležitá... Mám tu směs hořčíku, vápníku a zinku, MSM a nově B complex, nějak mi popraskaly koutky :/
  A kombuchu musím zkusit, koukám na ní nedůvěřivě už 6 let :D

  OdpovědětVymazat
 18. Ako kombinuješ psyllium s kombuchou? Plánujem si oboje pozháňať ale nejak mi to nejde k sebe keďže oboje by sa malo na lačno :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Do kombuchy naházím Psyllium a je to:)

   Vymazat
  2. Jinak kombuchu piju během dne kdykoliv mám na ní chuť, s těmihle pravidly to u mě tak horké není, i u Psyllia to často nedodržím;)

   Vymazat
 19. já používám UMEocet

  OdpovědětVymazat

Děkuji vám za každý váš názor a připomínku

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...