úterý 3. září 2013

Vše o silikonech & pár tipů na bezsilikonové produkty


    Ahoj všichni! Dnes jsem si pro vás připravila článek o relativně hodně diskutovaném a kontroverzním tématu, a to o silikonech ve vlasových produktech. Ačkoli na sebe hned na začátku prozradím, že jsem silikonový odpůrce, snažila jsem se být objektivní a veškeré informace, co zde budu uvádět, jsem si několikrát ověřovala z různých zdrojů - tudíž, kecat bych vám neměla.

    Silikony ve vlasové péči se poprvé objevily okolo roku 1950 a od sedmdesátých let se rozšířily tak, že před pár lety nebylo lehké narazit na šampon, který by je neobsahoval. Také v reklamách byly silně propagovány (já si třeba pamatuji na reklamu starou max 10 let, kde slečna s nádhernými vlasy vrtí hlavou tak, aby divák viděl, že jsou lesklejší než lesk sám, a půvabný hlas nám sděluje, že šampon obsahuje silikony, které vlas obalí a chrání, a proto že má ona slečna takovou hřívu). No, na rovinu - to je blbost. Silikony - tedy většina z nich - vám žádný dlouhodobý benefit nepřinesou a pokud se snažíte vypěstovat dlouhou hřívu, se silikonovými šampony na ni můžete skoro zapomenout.

    Účelů silikonů v šamponech a ve vlasových prostředcích obecně je mnoho; silikony mají mimo jiné:
 • chránit před horkem
 • zajistit hladší rozčesávání
 • zamezit krepatění
 • dodat lesk
 • vyživovat
 • zabránit vstřebávání vlhkosti ze vzduchu
 • poskytnout ochranu před UV zářením
 • uzamknout barvu
 • dodat vlasům energii
    Ono většina z těch věcí je jaksi pokrouceně pravda. Hodně bych polemizovala s bodem, že silikony vlasy vyživují (později to rozeberu a pochopíte proč, pokud to ještě nevíte); s tou energií je to také na hraně.

    Když si totiž vlasy umyjete šamponem obsahujícím silikony, zvláště ty nerozpustné ve vodě, vlasy budou opravdu pár týdnů vypadat pěkně, zdravěji, a i s rozčesáváním budete mít menší problémy než obvykle; ovšem po nějaké době vám vlasy začnou těžknout, rychleji se mastit - a to je teprve začátek.

    Silikony mají totiž jednu zásadní nevýhodu - přimknou se k vlasu jako klíště. Silikon funguje jako jakási pláštěnka - ale tvrdě nepropustná, takže pokud si vlásky myjete šamponem se silikony a následně jim chcete pomoci úžasnou maskou, nepočítejte s tím, že by se výživa k vlasu dostala.

    Ať máte vlasy jakkoli dlouhé, při použití silikonů jsou většina délky jakési "mrtvé konce", které se drží na hlavě pouze setrvačností. Nejsou vyživovány, ale stále představují zátěž pro kořínek. Vlasová kutikula se je nadále snaží vyživit, ale výživa pouze zevnitř vlasům namáhaným častým mytím, foukáním, žehlením apod. nestačí, výsledek je pouze takový, že se dostává méně výživy nově vyrostlé části vlasu a nový vlas roste tenčí, než je jeho potenciál. Silikonové šampony vytvoří navíc u pokožky hlavy jakýsi neprodyšný film, díky kterému se částečně až úplně uzavřou póry neschopné vstřebávat dále výživu. S kadeřnicí jsem měla o vytrvalosti silikonů ve vlasech při minulé návštěve velkou diskuzi, ve které jsem se dozvěděla, že ta klíšťata se vám mohou držet ve vlasech klidně 8 týdnů.

    Abych ale silikony úplně neodepsala - protože nějaký význam přeci jen mají - zastanu se silikonových kondicionérů (i když sama je také nepoužívám) a silikonových olejů a sér, ovšem za předpokladu, že silikony v nich obsažené jsou ve vodě rozpustné a lehké a/nebo za předpokladu, že používáte šampon se sulfáty, které jsou na odstranění silikonů z vlasů nejúčinnější (i když taky to není žádná nebeská ingredience, to je taky fakt).

    Zde je pár silikonů, na které narazíte nejčastěji:
 • dimethicone - zástupce těch "nejhorších" silikonů, velmi špatně odstranitelný, ve vodě nerozpustný; tzv. silikonový olej
 • dimethicone copolyol - zástupce naopak těch nejméně nebezpečných silikonů, ve vodě rozpustný, na vlas se nabalí minimálně, dodává lesk
 • silikony s předponou cyclo-(cyclopentsiloxane, cyclomethicone) - ve vodě nerozpustné silikony, které evaporují z vlasů jako alkohol, tudíž mizí z vlasů relativně dobře, na druhou stranu škodí pokožce hlavy a vlasovým kutikulám
    Příklady dalších silikonů - ve vodě rozpustných: hydroxypropyl polysiloxane, lauryl methicone copolyol, cokoliv s předponou peg-; ve vodě nerozpustných: cetearyl methicone, dimethiconol, phenyl trimethicone, isodecane, isohexane...

    Obecně vzato je silikon cokoliv s příponou -cone, -conol, -xane, -silane.

    Při zvažování, zda používat silikony či zda přejít na bezsilikonovou péči, vemte v potaz následující:
 • se silikony vám bude méně držet styling (vlny apod.)
 • čím víc potřebují vaše vlasy výživu, tím spíše byste se měly silikonům vyhýbat
 • silikonovou "výživu" - respektive lesk, který dodávají - lze nahradit vlasovými oleji - které tedy také většinou silikony obsahují, ale pokud máte dobrý bezsilikonový šampon, ideálně se sulfáty (i kdybyste měly ten se sulfáty použít jednou za týden), výživa se k vlasu dostane, a hlavně nebudete mít vrstvu silikonu na pokožce hlavy, protože tam olej pravděpodobně nikdo nedává
 • silikony sice drží barvu lépe (kdysi se dělaly silikonové masky platinovým blondýnám, aby vnější vlivy barvu nijak nezkazily), ale barvení samo o sobě je velký zásah a to, že se vlasům nedostane výživa, jim na kráse nepřidá
 • čím delší vlasy máte, tím nevhodnější použití silikonů je
 • když už používat silikony, tak ty ve vodě rozpustné; sice je nedostanete dolů na jedno umytí, ale přeci jen rychleji než ten druhý typ

    Jaké bezsilikonové přípravky používám na vlasy já?
 • Daddy-O šampon (Lush)


    Daddy-O je pravděpodobně ten nejvoňavější šampon, který znám. Voní silně po fialkách a vůně zůstává silná až do dalšího umytí. Je temně fialový a je tedy skvělý pro blondýnky, kterým vyžírá z vlasů nepěkný žlutý nádech (zkrátka princip stříbrného šamponu). Obsahuje sulfáty.

 • Jumping Juniper (Lush)

    Šampuky a vlasová kosmetika Lush je obecně bez silikonů. Tento šampuk je z hlediska vůně můj nejoblíbenější. Má obsahovat výtažky z jalovce a nejvíce ho ocení majiteky rychle se mastících a zplihlých vlasů.
    Též obsahuje sulfát.
   
 • Regenerační balzám bez silikonů (Balea)


          Na fotce vidíte pouze miniaturku kondicionéru, kupovala jsem si ho zejména kvůli prázdninovému cestování, ale není u mě naposled. Za výbornou cenu výborný kondicionér; příště sahám po plném balení.

 • Shine so Bright (Lush)

    Dostávám se k séru, a tady vidíte mého miláčka z Lush, mé naprosté must-have. Obsahuje jen samé dobré věci, navíc krásně voní i na vlasech pěkně vypadá. Celou vyčerpávající recenzi najdete zde.
 
    Gratuluji každému, kdo to přežil a dočetl se konce! Jak jste na tom vy se silikony, považujete to za mýtus či se jich bojíte jako čert kříže? Kolik se u vás v koupelně najde produktů, které tyto poly- či oligomery obsahují?


    Mějte krásný den,
    M.

11 komentářů:

 1. můžu se zeptat, ten fialový Lush šampon je vhodný i pro přírodní blond?
  (jinak nevím, jestli to víš, ale máš u komentářů nastavené oveření slovem)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ano, je, sama jsem do minulého týdne měla vlasy nebarvené (špinavá blond) a šampon vesele používám už cca půl roku:) Jen Ti tedy nepovím, jestli stahuje žluté zabarvení, protože toho jsem si změny ´barevného tónu nevšimla, ale to je asi vážně problém spíše platinových blondýn.

   Jinak děkuji za upozornění, samozřejmě to nevím, pokusím se to nějak poštelovat:)

   Vymazat
 2. Jo jo, je to tak. S většinou informací v článku souhlasím. Jen bych k tomu něco dodala:
  - ty kondicionéry se silikony nejsou tak zlé, pokud nejsou aplikovány přímo na pokožku hlavy; dtto pro oleje a séra, ale ty si snad nikdo do celé délky vlasů ani nedává
  - bohužel, alespoň pro mě, silikony a sulfáty mám dneska už v jedné rovině a škodí mi oboje, proto jsem i dříve zbožňované šampuky musela přestat používat, protože jsou sulfáty přímo naprané (a dokonce těmi horšími typy sulfátů), bylo to pak už jen jedno velké zlo; takže i šampony už jedu jedině silicone- a sulfate-free, výjimkou jsou čistící šampony, kde asi ty sulfáty prostě být musí
  Vlivu bezsilikonové péče na styling jsem si nevšimla, leda v pozitivním smyslu - jakože jak nemám ty vlasy tak uhlazené a jemné, tak mi spíše drží v jakémsi tvaru a nemají tendenci se ihned narovnávat (ale zas tak často nestyluju...)
  Verunka

  OdpovědětVymazat
 3. Souhlasím, sulfáty jsou zlo, nějak jsem ještě nenašla vhodnou alternativu k šampukům, ale poctivě hledám a už mám v hlavě plno receptů na vlastní šampon bez podobných hnusů. Jinak s těmi kondicionéry, samozřejmě máš pravdu, není to takové zlo, ale vyloženě dobro to také není, alespoň podle toho, co jak o tom mluvila má kadeřnice a jak jsem to pochopila z několika článků tématu věnovaných, z konců se díky silikonům stávají jakési mrtvé vlasy, nevyživené části, u kterých má vlas pocit, že je musí vyživit, do mrtvého konce jde tedy více živin než do kořínku, který to potřebuje nejvíce. Ve finále to vyjde docela podobně.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jo, na tom se asi shodneme. Prostě ideální je, když to jde bez silikonů :) Ačkoli mám pár kamarádek, které bezsilikonovou péči zkoušely a nešlo to, nešlo to vůbec ani když tomu daly pár týdnů. Takže věřím, že je to hodně o typu vlasů, zkrátka indivindi - jako se vším. Za mě raději bez :)
   Verunka

   Vymazat
  2. Fakt? No je pravda, že jsem si taky musela zvykat, ale jen chvilku, a musím říct, že mám vlasy od tý doby mnohem lepší ve všech směrech (kromě tý silikonový uhlazenosti teda). O někom, pro koho by to nefungovalo, jsem ještě ani neslyšela, ale samozřejmě ti věřím:) A je fakt, že bejt kudrnatá, asi se těch uhlazujících přípravků taky nevzdám.

   Vymazat
  3. Přesně tak, jsou to ve většině právě kudrnaté kočky, kterým bez silikonů vznikla na hlavě tak akorát instalatérská koudel:)))

   Vymazat
  4. Jak já jim ty kudrny závidím:)

   Vymazat
 4. Ja osobne používam vlasovú kozmetiku značku Kitoko, je fakt že som po tom veľmi nepátrala, ale taktiež by nemala obsahovať sulfáty.. som s ňou spokojná, momentálne mam hydratačnú sériu a vlasy sú super uplne hebké :) Akurát na moje momentálne pomery je dosť drahá :)

  OdpovědětVymazat
 5. isohexane a decane nejsou silikon\!!! hexan a dekan označuje počet uhlíků. v těch látkách není křemík. takže žádnej silikon. vrrr.

  OdpovědětVymazat
 6. chtěla bych poradit s lakem na vlasy bez silikonu

  OdpovědětVymazat

Děkuji vám za každý váš názor a připomínku

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...